Co słychać u Gucia?

W czwartek 21 maja 2026r., w ramach realizacji Międzynarodowego Projektu edukacyjnego „Kolorowe uczucia Gucia” w bibliotece szkolnej odbyło się kolejne spotkanie czytelnicze z sympatycznym jednorożcem, które poprowadziła zaprzyjaźniona z nami Pani Mirosława z Biblioteki Wojtki. Były to ostatnie warsztaty w bieżącym roku szkolnym, podsumowujące cykl poświęcony emocjom i rozwijaniu kompetencji społeczno- emocjonalnych uczniów. Podczas zajęć uczniowie wysłuchali fragmentów książki „Gucio się złości”, a następnie uczestniczyli w rozmowie na temat emocji, ze szczególnym uwzględnieniem złości oraz sposobów radzenia sobie z nią. Opowiadali o sytuacjach, w których odczuwają złość, wspólnie poszukiwali sposobów wyciszania emocji oraz uczyli się, jak właściwie wyrażać swoje uczucia. Ponadto były zabawy i ćwiczenia rozwijające empatię, współpracę i umiejętność komunikowania emocji. Zajęcia wpisały się w realizację podstawy programowej w zakresie edukacji polonistycznej, społecznej i emocjonalnej. Rozwijano umiejętność słuchania tekstu literackiego ze zrozumieniem, swobodnego wypowiadania się, rozpoznawania i nazywania emocji oraz budowania właściwych relacji rówieśniczych. Kształtowano postawy życzliwości, szacunku i odpowiedzialności za własne zachowanie. Cykl spotkań „Kolorowe uczucia Gucia” był dla uczniów wartościową lekcją rozumienia emocji oraz okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych.